101. Rocznica urodzin Św. Jana Pawła II
18 maja 2021 r. przypada sto pierwsza rocznica urodzin papieża Jan Paweł II. Jest to szczególna okazja do upamiętnienia wyjątkowej postaci, której działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Św. Jan Paweł II poprzez swoje pielgrzymowanie do ponad 120 krajów świata, a także spotkania z przywódcami świata oraz wiernymi i przedstawicielami innych wyznań dał się poznać jako orędownik dialogu. Był wielkim przywódcą religijnym, który poruszał sumienia i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.
Podczas ósmego głosowania, o godz. 16:30 w poniedziałek 16 października 1978 roku Karol Wojtyła zdobył głosy 99 ze 111 kardynałów biorących udział w konklawe. Przyjął imię Jana Pawła II. Wybór ten sam w sobie był przełomem. Pierwszy raz od XVI wieku papieżem nie został wybrany Włoch, pierwszy raz papieżem został Polak. Kardynałowie zdawali sobie sprawę z tego, że Karol Wojtyła pochodził z kraju rządzonego przez komunistów, był człowiekiem „zza żelaznej kurtyny”. Tuż po wyborze zwrócił się do zebranych na placu Świętego Piotra i od razu zaskarbił sobie sympatię, żartobliwie prosząc, aby ludzie poprawili go, gdyby pomylił się, mówiąc po włosku. Do historii przeszły także jego słowa wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu, będące swoistym expose papieża, które realizował potem przez resztę życia. Jan Paweł II mówił wtedy: – Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!
Był poetą i dramaturgiem. Jako papież napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, ponad 50 listów i konstytucji apostolskich, które do dzisiaj stanowią źródło inspiracji i są przedmiotem teologicznych rozważań. Podejmował w nich najróżniejsze zagadnienia, nie tylko z dziedziny teologii, ale też zwykłego życia. Tematami jego prac były m.in.: Trójca Święta, Boże miłosierdzie, Maryja, znaczenie Biblii w Kościele, ludzie pracy, rodzina we współczesnym świecie, wyzwania stojące przed społeczeństwami, ekumenizm, godzenie wiary i rozumu czy rola kobiet w Kościele i świecie.
Jan Paweł II wprowadził Kościół w III tysiąclecie. Wielki Jubileusz Roku 2000 był jednym z najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu. Papież odwiedził w tym czasie Ziemię Świętą, gdzie modlił się w Bazylice Grobu Pańskiego i przed Ścianą Płaczu. Podczas jubileuszu Ojciec Święty wyznał winy Kościoła wobec świata, co wielu uważa za jego największą zasługę. Przeprosił za winy popełnione w służbie prawdy, za inkwizycję, podziały w Kościele, czyny przeciw miłości, pokojowi, prawom narodów, godności kultur i religii, czyny godzące w godność kobiet i jedność rodzaju ludzkiego, przeciwko prawom człowieka oraz społeczności Żydów.
Jan Paweł II wybitnie przyczynił się do upadku bloku komunistycznego. Jego pielgrzymki do Polski wywarły niesłychany wpływ na cały naród, mobilizując go do walki o wolność i zrzucenia jarzma komunizmu. Podczas swoich wystąpień w Polsce papież głośno mówił o solidarności i wolności. Jego słowa wypowiedziane na zakończenie kazania na placu Zwycięstwa z 1979 roku uważane są przez wielu za prorocze. Jan Paweł II mówił wtedy: – I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!.
Pontyfikat Jana Pawła II naznaczony był cierpieniem. 13 maja 1981 Mehmet Ali Agca przeprowadził zamach na papieża. Dwie kule raniły Ojca Świętego w brzuch i rękę. Papież natychmiast trafił do szpitala, gdzie przez sześć godzin był operowany.
Jan Paweł II uważał, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Boskiej Fatimskiej, której święto przypadało tego dnia. Wiele lat po zamachu papież upublicznił też trzecią część tajemnicy fatimskiej, która mówi m.in. o „biskupie w bieli” ranionym strzałami z broni palnej.
Śmierć papieża w 2005 roku była dla wielu ludzi na świecie lekcją godnego znoszenia cierpienia i przyjęcia śmierci.
Opracowanie AP.
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po domu rodzinnym Św. Jana Pawła II