43 lata od podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich
18 lutego w Rzeszowie odbyły się obchody 43. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które wspólnie zorganizowali NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Stronnictwo Ludowe Ojcowizna RP.
Po mszy św. w intencji polskich rolników odprawionej w rzeszowskiej Farze uczestnicy złożyli wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku oraz tablicą pamiątkową na budynku „Domu Kolejarza”, w którym podpisano porozumienia.
Podczas uroczystości Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali Roman Jakim, przewodniczący ZR oraz poczet sztandarowy w składzie: Marian Salwik, Grzegorz Skomra i Rafał Kowalczyk.
„Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie” stały się symbolem walki rolników w okresie PRL o swoje prawa, których gwarancją miało być powstanie niezależnego od władz związku, analogicznego do robotniczej „Solidarności”. I choć porozumienia gwarancji rejestracji związku nie zawierały, były ważnym etapem w procesie powstawania „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Ten właśnie proces w prosty, przejrzysty sposób przypomina poniższa infografika przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.