81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
Wydarzenia i inicjatywy z organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie
11 lipca 2024, Lubaczów – akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci” – przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wspólnie z Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Hufcem ZHP w Lubaczowie im. ks. hm. Wiktora Hassa Paneckiego oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lubaczowie zapalą biało-czerwone znicze na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim. W latach 1944–47 ukraińscy nacjonaliści na terenie tego powiatu zamordowali ponad 3,5 tys. osób, a dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej wcześniej opracowali plan i wykaz miejsc pamięci i kaźni m.in. Rudka i las Bachory, cmentarze w Baszni, Brusnie, Cieszanowie, Dąbrowie, Horyńcu, Płazowie, Łukawicy i Wielkich Oczach.
11 lipca 2024, Stalowa Wola – wykład Artura Brożyniaka (IPN Rzeszów) „Ludobójstwo na Wołyniu w stosunkach polsko-ukraińskich” podczas sesji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Stalowi Patrioci w Stalowej Woli (Aula Wykładowa Biblioteki Międzyuczelnianej, ul. Popiełuszki 10).
12 lipca 2024, Lubaczów – seminarium naukowe „1944. W 80. rocznicę »uciekinierki« ludności polskiej przed terrorem OUN-UPA” (Miejski Dom Kultury im. A. Sas- Bandrowskiego w Lubaczowie, ul. Marii Konopnickiej 2); IPN w Rzeszowie jest współorganizatorem wydarzenia.
14 lipca 2024, godz. 10.30, Rzeszów – uroczysta Msza święta w intencji pomordowanych i ocalałych z rzezi ofiar, po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na ścianie frontowej kościoła (w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie); w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele IPN w Rzeszowie.
14 lipca 2024, Domostawa – w uroczystościach odsłonięcia pomnika – Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich weźmie udział dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie wraz z delegacją historyków; Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie sfinansował tablicę informacyjną dotyczącą zbrodni ukraińskiej na ludności polskiej, znajdującą się przy monumencie.
22 lipca 2024, godz. 17.00, Lutowiska – wykład Artura Brożyniaka (IPN Rzeszów) „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w Bieszczadach” podczas uroczystości związanych z obchodami 81. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach.
27 lipca 2024, Lubaczów – sesja popularnonaukowa, poświęcona 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, mieszkańcach Małopolski Wschodniej w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie oraz sprzedaż publikacji Wydawnictwa IPN.