W imieniu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apelujemy do członków NSZZ „Solidarność”, krwiodawców i wszystkich ludzi dobrej woli o przyłączenie się do sierpniowej akcji charytatywnej i podzielenie się z osobami najbardziej potrzebującymi swoim najcenniejszym darem – własną krwią.
Z ramienia Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” akcję organizuje Joanna Stopyra, kierownik ds. rozwoju związku. Kontakt: tel.501791555, e-mail: kr.rzesz@solidarnosc.org.pl
Krew możesz oddać od poniedziałku do piątku w siedzibie RCKiK w Rzeszowie oraz Oddziałach RCKiK w Mielcu i Leżajsku.
Poinformuj punt poboru, że oddajesz ją w ramach akcji charytatywnej „Solidarności” i odbierz upominek.
Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie, honorowo – nieodpłatnie krew otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”.
Honorowemu Dawcy Krwi poza tytułem i legitymacją przysługuje:
Pamiętaj, że przed oddaniem krwi ważne jest, aby być dobrze nawodnionym i spożyć zdrowy posiłek. Jeśli masz wątpliwości dotyczące diety przed donacją, skonsultuj się z personelem medycznym w punkcie krwiodawstwa.
Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” został ustanowiony przez XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność (Uchwała nr 12/2008) w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
Włączając się w sierpniową akcję budujemy wspaniały pomnik naszego rodaka i wypełniamy Jego testament zawarty w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie od 2 godzin.
Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.