IPN zaprasza do kina Zorza na bezpłatną projekcję filmu „Czerwone maki”

IPN zaprasza do kina Zorza na bezpłatną projekcję filmu „Czerwone maki”

11 czerwca o godz. 18.00 w rzeszowskim kinie Zorza odbędzie się projekcja filmu „Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, realizowana w ramach cyklu „Filmowy wtorek z IPN”. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Region Rzeszowski jest w posiadaniu wejściówek, zachęcamy do odbioru w sekretariacie ZR, tel. 453 677 863. Odbiór wejściówek również w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza” w Rzeszowie.

W filmie „Czerwone maki” scenarzysta i reżyser Krzysztof Łukaszewicz mierzy się z jednym z najważniejszych współczesnych polskich mitów. Bitwa o Monte Cassino, bohaterska, ale też krwawa i tragiczna, jeśli spojrzymy na kontekst losów Polski w II wojnie światowej,
Bitwa o Monte Cassino uznawana jest za najbardziej zaciętą i najkrwawszą bitwę zachodniego teatru działań w II wojnie światowej. Choć film pokazuje nam jedynie finał kampanii, czyli zdobycie masywu Monte Cassino w maju 1944 roku, to walki w tym rejonie trwały od stycznia. Stawka była wysoka, chodziło bowiem o otwarcie drogi na Rzym, chronionej przez niemieckie umocnienia.
W czterech próbach przełamania niemieckiej obrony i zajęcia klasztoru brali udział Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Hindusi, Nowozelandczycy, Gurkhowie, Francuzi, Algierczycy i Marokańczycy. I oczywiście żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. I to właśnie im udało się zdobyć klasztor i okalające go wzgórza, co pozwoliło aliantom na przełamanie Linii Gustawa.
Zwycięstwo okupione było jednak wielkimi stratami. W starciach o Monte Cassino i Piedimonte San Germano poległo ponad 1000 polskich żołnierzy, a 3000 zostało rannych. To ukazanie tragicznego wymiaru bitwy jest największym atutem filmu. Pozytywną cechą tego filmu jest też to, że nie pokazuje wojny jako zabawy, jako serii heroicznych aktów, ale wojnę w jej pełnej grozie.