Konferencja na temat edukacji zdrowotnej

Konferencja odbyła się 27 listopada 2024 r.

Eksperci z dziedziny prawa, psychologii i pedagogiki dyskutowali na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na temat edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot, obowiązkowy, ma zastąpić dobrowolne „Wychowanie do życia w rodzinie”. Jest w tej sprawie dużo pytań. Pierwsze zasadnicze: czy wprowadzenie takiego obowiązkowego przedmiotu nie narusza konstytucyjnych praw rodziców? Jest bardzo wiele pytań o treści, szczególnie w zakresie edukacji seksualnej. To są wreszcie pytania o konsekwencje. I właśnie na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni do dyskusji goście.
Jako pierwsza głos zabrała Hanna Dobrowolska z Ruchu Ochrony Szkoły, która wskazała, jakie założenia ma rozporządzenie ministerstwa i jakie wynikają z tego zagrożenia.
Marcin Szewczak, prof. prawa KUL, przybliżył zebranym konstytucyjne prawa rodziców, które wyraźnie mówią, że prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, także tymi z zakresu religii i moralności, leży całkowicie po ich stronie.
Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, prezes Instytutu Analiz Płci i Seksualności „Ona i On”, odniosła się szczegółowo do tematu edukacji seksualnej jako takiej, wskazując wyraźnie potrzebę kształcenia w tym temacie, ale nie poprzez propagowanie dewiacji seksualnych.
Stowarzyszenie Pedagogów Natan reprezentował Zbigniew Barciński, który obrazowo porównał założenia obydwu przedmiotów – „Wychowania do życia w rodzinie” oraz „Edukacji zdrowotnej”. – Różnice pomiędzy przedmiotami “Edukacja zdrowotna” a “Wychowanie do życia w rodzinie” są zasadnicze – podkreślał – WDŻ to jest edukacja seksualna prorodzinna, natomiast w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej jest zupełnie inny przekaz – że w sferze seksualnej liczy się zdrowie, a nie liczy się rodzina. Są wzorce typu związki nieformalne.
Z kolei Bożena Pietras, przedstawicielka Związku Dużych Rodzin zwróciła uwagę na obawy, jakie mają rodzice, obserwujący wprowadzane do szkół zmiany. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość wzięcia udziału w otwartej dyskusji. Padło sporo pytań z sali, które tylko potwierdzają szerokie zainteresowanie tematem.
Dyskusję podsumował prof. KUL, Arkadiusz Jabłoński. Były kurator oświaty Teresa Misiuk była inicjatorką konferencji, którą zorganizowali: Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” KUL oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”. Z ramienia Zarządu Regionu Rzeszowskiego udział w niej wzięła Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego ZR.

Pełna relacja filmowa, dostępna na kanale na YouTube:

źródło: solidarnosclublin.pl

Paneliści konferencji. Fot. B. Stec-Świderska