Kościół jest razem z Wami…. Homilia biskupa Tokarczuka wygłoszona podczas mszy św. w intencji „Solidarności”

Kościół jest razem z Wami…. Homilia biskupa Tokarczuka wygłoszona podczas mszy św. w intencji „Solidarności”

Zachęcamy do lektury artykułu Mariusza Krzysztofińskiego opublikowanego w portalu przystanekhistoria.pl, który poświęcony jest homilii wygłoszonej 16 listopada 1980 r. przez ordynariusza przemyskiego podczas mszy świętej w intencji NSZZ „Solidarność”. Biskup Ignacy Tokarczuk wypowiedział niezwykle istotne słowa, które wyrażały ogromną nadzieję na zmianę sytuacji w kraju. Omawiana homilia jest jednym z wielu przykładów poparcia, okazywanego przez pasterza przemyskiego rodzącej się „Solidarności”.

Dr hab. Mariusz Krzysztofiński jest pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autorem książek, m.in.: Komuniści na Rzeszowszczyźnie 1918-1944/1945 (2010), Nie można zdradzić Ewangelii. Rozmowy z abp. Ignacym Tokarczukiem (2012), W służbie Chrystusa Króla. Ksiądz infułat Józef Sondej (2013), Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918 – 2012). Metropolita przemyski obrządku łacińskiego (2019).

M. Krzysztofiński jest również autorem publikacji w portalu przystanekhistoria.pl podtrzymującego pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą. Na portalu można zapoznać się z artykułami i przedsięwzięciami pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, źródłami historycznymi i inicjatywami redakcji Przystanku Historia. Warto się w tę niepowtarzalną wiedzę zaopatrzyć.