Nowy dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie
Doktor Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa decyzją ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesora Piotra Glińskiego został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie.
Roman Jakim, przewodniczący ZR pogratulował wyboru na stanowisko dyrektora, życząc dobrej współpracy z NSZZ Solidarność
- Funkcja ta wymaga zarówno wiedzy historycznej, jak i umiejętności zarządzania. Dlatego pragnę przekazać kilka słów solidarności i wsparcia. Zamki mają nie tylko ogromne znaczenie historyczne, ale także stanowią ważne miejsca spotkań i kultury dla społeczności lokalnej. Jestem przekonany, że Pańska wiedza i doświadczenie przyczynią się do dalszego rozwoju tej zacnej instytucji, a współpraca z NSZZ Solidarność, przyniesie wymierne korzyści. Życzę powodzenia w pełnieniu tej ważnej funkcji
- powiedział Roman Jakim, gratulując dr. Piotrowi Szopie objęcia stanowiska dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie.
Piotr Szopa jest absolwentem historii i prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, a od 2005 roku zawodowo związany z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Od 2018 roku zajmuje stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej, a także redaktorem kilkudziesięciu artykułów oraz audycji radiowych i telewizyjnych.
Wykaz publikacji:
– A. Fara, P. Szopa, R. Witalec, Pozyskać „Dobrego”. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny, Rzeszów 2008.
– P. Szopa, Armia Krajowa w Strzyżowskiem, Rzeszów-Strzyżów 2009.
– P. Szopa, Zbrodnia katyńska 1940. Pamięci zamordowanych przez sowietów mieszkańców powiatu strzyżowskiego w Katyniu, Charkowie i Twerze, Rzeszów 2010.
– P. Szopa, W imieniu Rzeczypospolitej… Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów, Rzeszów 2014.
– W służbie państwu i społeczeństwu. Z dziejów formacji policyjnych na Podkarpaciu (1919-2019), red. M. Skiba, P. Szopa, Rzeszów-Warszawa 2019.
– P. Chmielowiec, J. Magdoń, P. Szopa, Polskie Termopile 1920, Rzeszów 2020
Nagrodzony:
– Statuetka Sierżanta Michała – nagroda dla za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego Podkarpacia (2022)
– odznaczony Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość (2022)
– Nagroda Św. Michała w kategorii „oświata i wychowanie oraz sport, turystyka i rekreacja” (2021)
– Order „Cudu nad Wisła” (2021)
– Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2018)
– Statuetka „Kreatywny Regionu” w plebiscycie Forum Gospodarczego i Samorządu Gminy Strzyżów (2016)
– Brązowy Krzyż Zasługi (2016)
– Nagroda „Lampa Podkarpackiej Historii” (2029)
– I nagroda w IV Konkursie Historycznym Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej i Instytutu Historii PAN w kategorii monografie poświęcone I konspiracji za książkę „W imieniu Rzeczypospolitej… Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów”
– Nagroda Zarządu Powiatu Strzyżowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
źródło: IPN Oddział w Rzeszowie