Zdjęcie poglądowe, pixabay.com

Rząd 13 grudnia zwija polską armię

Rząd 13 grudnia zwija polską armię

Kupująca sprzęt dla armii, Agencja Uzbrojenia zdecydowała o anulowaniu postępowania prowadzonego od 2023 roku, zakładającego pozyskanie do 32 śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk dla Wojska Polskiego. Stało się to niedługo po złożeniu ostatecznej oferty przez zakłady PZL Mielec, z którymi prowadzono negocjacje na podstawie przepisów o ochronie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Decyzja została uzasadniona zmianą okoliczności, które sprawiają, że kontynuowanie postępowania nie leży w interesie publicznym.

Na anulowanie postępowania zareagowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”, która w liście otwartym do wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza wyraziła głębokie oburzenie i stanowczy sprzeciw wobec podjętych decyzji.

W liście czytamy:
Zarząd PZL Mielec poinformował związki zawodowe o unieważnieniu postępowania przez Agencję Uzbrojenia. Pismo przesłane przez Agencję Uzbrojenia – ku naszemu zdumieniu – nie zawierało żadnego merytorycznego uzasadnienia tej decyzji. Jako jedyny powód wskazano, że zamówienie „nie leży w interesie publicznym”, tego typu ogólnikowe sformułowanie budzi poważne wątpliwości co do transparentności i rzeczywistych motywów tej decyzji.
Polskie Zakłady Lotnicze stanowią kluczowy element krajowego systemu bezpieczeństwa i obronności. Jako jeden z dwóch zakładów w Polsce produkujących statki powietrzne na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odgrywamy znaczącą rolę w utrzymaniu oraz rozwoju zdolności obronnych naszego państwa. Nasz zakład znajduje się na liście podmiotów objętych procesem militaryzacji co oznacza, że w czasie konfliktu zbrojnego, kryzysu lub wojny przechodzi pod zarząd Sił Zbrojnych RP. To nie tylko potwierdza nasze znaczenie dla systemu obronnego kraju, ale również nakłada na nas szczególną odpowiedzialność za utrzymanie ciągłości produkcji oraz gotowości do realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Z tego względu rozwój Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, utrzymanie i rozbudowa mocy produkcyjnych oraz inwestowanie w nowoczesne technologie i kompetencje pracowników są kwestiami o fundamentalnym znaczeniu dla interesu państwa. Wzmacnianie naszego potencjału zwiększa odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne, które przekłada się pośrednio na zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom. Dlatego wszelkie zamówienia – należy traktować jako inwestycję w bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej.
Naszym obowiązkiem jako związków zawodowych jest troska o miejsca pracy, ale również troska o rozwój krajowego przemysłu obronnego co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo państwa. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu to nie tylko ważny pracodawca w regionie – to także część potencjału obronnego Polski, zdolna do produkcji nowoczesnego sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP.
Decyzja MON o unieważnieniu postepowania zakupowego, osłabia pozycję polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim uderza w pracowników, którzy z zaangażowaniem realizują zadania strategiczne dla bezpieczeństwa narodowego.
W sytuacji pogarszającego się bezpieczeństwa międzynarodowego, wojny tuż za granicami państwa polskiego rezygnacja z zakupu wielokrotnie sprawdzonych w boju śmigłowców Black Hawk – budzi tym większe zdumienie.
W związku z powyższym, domagamy się:

  • Natychmiastowego wyjaśnienia przyczyn decyzji o unieważnieniu postępowania wraz z ujawnieniem pełnego uzasadnienia podjętej decyzji.
  • Podjęcia dialogu z przedstawicielami związków zawodowych i zarządem PZL Mielec celem wypracowania rozwiązania korzystnego zarówno dla obronności kraju, jak i dla utrzymania miejsc pracy.
  • Przeglądu strategii zakupowej MON w zakresie śmigłowców wielozadaniowych, z uwzględnieniem wszystkich zakładów dysponujących potencjałem produkcyjnym na terenie naszego kraju.

Oczekujemy od Ministerstwa Obrony Narodowej transparentności działań, poszanowania interesu narodowego i odpowiedzialności za przyszłość krajowego przemysłu lotniczego.

Dokument podpisał Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność PZL Mielec.

Do decyzji o o anulowaniu postępowania w sprawie pozyskania do 32 śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk dla polskiej armii odniósł się Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność:

.

Agencja-Uzbrojenia-pismo-z-dnia-23.05.2025