Uroczystości w Różance upamiętniające działaczy młodzieżowej organizacji antykomunistycznej

Uroczystości w Różance upamiętniające działaczy młodzieżowej organizacji antykomunistycznej

8 marca 2020 r. w Różance Oddział IPN w Rzeszowie odsłonił pamiątkową tablicę, poświęconą działaczom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Orlęta” z placówki o kryptonimie „Przełęcz”, utworzonej w latach 1948–1950 przez mieszkańców Różanki z gminy Wiśniowa w powiecie strzyżowskim.


Młodzi działacze sprzeciwiali się reżimowi i władzy komunistycznej w powojennej Polsce, za co byli prześladowani. W czasie walki życie oddał Stanisław Ogorzałek – zabity przez UB w 1952 r. w Szufnarowej. Pozostali członkowie tej organizacji po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zostali skazani na kary od 5 do 8 lat więzienia.

W uroczystości w Różance udział wzięli również przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, m.in.: Zbigniew Opoń, członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego oraz Marian Irzyk, działacz emeryckiej „Solidarności”.

* * *

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 9 miastach w Polsce Instytut Pamięci Narodowej odsłonił tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego.
W latach 1944/1945–1956 istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.
Uroczystości są kontynuacją projektu IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego podziemia – tytułowego zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem.
W 2019 roku trzynaście tablic zostało umieszczonych na budynkach (lub wewnątrz) działających obecnie szkół, których uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne. W tym roku w kolejnych 9 miejscach przywołana została pamięć o młodych bohaterach.