Wspomnienie bł. W. Finysza, ofiary władz komunistycznych

Wspomnienie bł. W. Finysza, ofiary władz komunistycznych

23 sierpnia Kościół wspominał bł. ks. Władysława Findysza, patrona diecezji rzeszowskiej, męczennika za wiarę i ofiarę władzy komunistycznej.
Uroczystości odbyły się w Sanktuarium Bł. Ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie. Sumie odpustowej przewodniczył biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. W koncelebrze uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni.
Po Mszy św. wokół świątyni przeszła procesja eucharystyczna. Uroczystości zakończyła się wspólną modlitwą o rychłą kanonizację bł. ks. Władysława Findysza.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz gminy, mieszkańcy parafii oraz delegacja Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” ze sztandarem, na awersie którego widnieje wizerunek męczennika.

Poczet sztandarowy Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność w składzie: Anna Dziadek, Marek Hojło, Paweł Szpunar

Władysław Findysz urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w Przemyślu. W 1942 r. został proboszczem w Nowym Żmigrodzie. W czasie II wojny światowej, a także w latach powojennych, niósł ofiarną pomoc duchową i materialną wszystkim mieszkańcom, bez względu na narodowość i wyznanie.
17 grudnia 1963 r. za rzekome „zmuszanie do praktyk religijnych” został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. W więzieniu znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie. Władze z premedytacją uniemożliwiły mu poddanie się uprzednio zaplanowanej operacji na nowotwór przełyku. Z więzienia został zwolniony warunkowo w stanie skrajnego wycieńczenia. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia 1964 r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie. 19 czerwca 2005 roku został włączony w poczet błogosławionych.
Sprawa ks. Władysława Findysza jest pierwszym zakończonym procesem beatyfikacyjnym przeprowadzonym przez powstałą w 1992 r. diecezję rzeszowską, a także pierwszym stwierdzonym oficjalnie przez Kościół męczeństwem ofiary systemu komunistycznego w Polsce.