Muzeum-Zamek w Łańcucie obchodziło 80-lecie istnienia
24 listopada odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem znakomitych gości, przedstawicieli rodzin magnatów, zamieszkujących kiedyś tę piękną rezydencję oraz potomka ostatniego ordynata Alfreda Potockiego.
W wystąpieniach zaproszeni goście składali gratulacje za piękno i okazałość obiektu, a to dzięki dbałości dyrektorów – pasjonatów po 1980 r. Uhonorowano zasłużonych pracowników Muzeum. Za swoje wysiłki i oddanie na rzecz dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich otrzymali złote i srebrne medale przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej oraz wyróżnienia honorowe ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Wśród wyróżnionych były m.in. kustosz Bożena Lauzer – przewodnicząca Solidarności przy Muzeum oraz jej zastępczyni Teresa Bagińska-Żurawska.
Na zakończenie zebrani w sali balowej wysłuchali koncertu Piwnicy pod Baranami. Region Rzeszowski NSZZ Solidarność reprezentowali Roman Jakim, przewodniczący ZR i Bogumiła Stec-Świderska, z-ca przewodniczącego ZR.
.
Historia zamku w Łańcucie sięga 1629 roku, kiedy Stanisław Lubomirski rozpoczął budowę swojej drugiej rezydencji. Została zaprojektowana jako twierdza. Zasadniczych zmian, które zmieniły twierdzę militarną w rezydencję pełną bogactwa, luksusu i przepychu, dokonała księżna marszałkowa Izabella z Czartoryskich Lubomirska. Na bazie swojego wykształcenia i podróży europejskich zarówno do Włoch, Francji i Anglii, urządziła niezwykłą rezydencję.
Zamek ma 200 pomieszczeń, choć nie wszystkie dostępne są dla gości. Na pierwszym piętrze zamku można zwiedzać pomieszczenia pełne dzieł sztuki i cennych bibelotów. Drugie piętro to nie tylko wykwintne apartamenty, ale także pokoje dla służby. W piwnicach zamku można zobaczyć luksusowe Łaźnie Rzymskie z najnowocześniejszymi jak na tamte czasy urządzeniami kąpielowymi. Na zewnątrz, w dawnej ujeżdżalni z 1830 roku, która była miejscem m.in. do trenowania koni, jest kolekcja pojazdów zakupionych po wojnie. Muzeum ma też swoją storczykarnię, w której znajdziemy historyczne gatunki i odmiany pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich. Na remont czeka Zameczek Romantyczny.