Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Powstaniec 1863”

Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Powstaniec 1863”

14 maja o godz. 18.00 w rzeszowskim kinie Zorza odbędzie się projekcja filmu „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki, realizowana w ramach cyklu „Filmowy wtorek z IPN”.
Region Rzeszowski jest w posiadaniu wejściówek, zachęcamy do odbioru w sekretariacie ZR, tel. 453 677 863. Odbiór wejściówek również w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza” w Rzeszowie.

„Powstaniec 1863″ to pierwszy od 30 lat film fabularny o powstaniu styczniowym. Akcja rozpoczyna się w 1920 roku, tuż przed Bitwą Warszawską. Jeden z żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i wraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ksiądz Stanisław Brzóska, mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała, brał udział w wielu bitwach postania styczniowego, m.in. pod Siemiatyczami i Włodawą. Wiosną 1864 roku zorganizował czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia. W kwietniu 1865 r. dostał się do niewoli, w maju został stracony przez Rosjan.