Konferencja „Edukacja zdrowotna w szkołach. Dlaczego nie?! Dlaczego tak?”

Konferencja „Edukacja zdrowotna w szkołach. Dlaczego nie?! Dlaczego tak?”

Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Ośrodek Edukacji Nauczycieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Sebastiana Pelczara w Rzeszowie zorganizowali konferencję „Edukacja zdrowotna w szkołach. Dlaczego nie?! Dlaczego tak?”
Konferencja pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego rozpoczęła się 20 stycznia o godz. 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie z udziałem nauczycieli, rodziców i opiekunów młodych ludzi.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z konferencji:

Zdaniem organizatorów konferencji reakcja rodziców na zmiany przygotowywane przez MEN jest niezbędna, bowiem zastąpienie dotychczasowego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” nowym obowiązkowym przedmiotem „Edukacja zdrowotna”, którego częścią ma być edukacja seksualna będzie prowadzić do „seksualizacji” oraz „deprawacji” dzieci.
Do kontrowersyjnych planów resortu edukacji będą odnosić się zaproszeni do dyskusji prelegenci.

godz. 11:15

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, gospodarz obiektu, powitał uczestników konferencji i odniósł się do wycofania mediów publicznych z patronatu nad wydarzeniem.

godz. 11:22

Poseł na Sejm RP Ewa Leniart zwróciła uwagę, że dyskusja trwa w momencie, gdy ministra edukacji podjęła już decyzje, które osłabiają program nauczania i eliminują wartości przekazywane dotychczas przez szkołę.

godz. 11:26

Pierwsza z referatem „Model edukacji, którego oczekujemy” wystąpiła Agnieszka Pawlik-Regulska prezes Stowarzyszenia „Nauczyciele dla Wolności”.

Przedstawiła zadania i cele Stowarzyszenia oraz kierunki działań, mających na celu ochronę polskiej szkoły i młodzieży przed ideologiami. Podsumowała skalę wspólnych z rodzicami protestów w skali kraju.

Odniosła się do okrojonej podstawy programowej i wyrzuceniu z niej zadań praktycznych, znaczących wydarzeń historycznych i wartości chrześcijańskich.

Skrytykowała m.in. wprowadzenie do systemu edukacji możliwości nauki zdalnej i przytoczyła przykłady fatalnych skutków takiego rozwiązania.

Na zakończenie powiedziała o oczekiwaniach jak powinna wyglądać polska, autonomiczna szkoła.

Agnieszka Pawlik-Regulska – nauczycielka z dwudziestoletnim stażem, specjalizująca się w nauczaniu języka polskiego i niemieckiego. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności”, której celem jest propagowanie ochrony wolności oraz praw człowieka i obywatela, a także działalność kulturalna i oświatowa.

godz. 12:00

Dr Zbigniew Barciński prezes Stowarzyszenia Pedagogów NATAN porównał ideały wychowawcze w programach „Wychowanie do życia w rodzinie” i „Edukacja zdrowotna”.

Przypomniał plan MEN, który zakłada że od 1 września 2025 roku zlikwidowanie wychowanie do życia w rodzinie i edukację seksualną w tych ramach.

„Ramą seksualności jest rodzina, seksualność ma służyć rodzinie. To jest niezmiernie istotne. To jest wartość podstawowa. MEN chce zmienić ramę i umieścić tę tematykę w kontekście zdrowia. Prawdziwą, niewypowiedzianą, ukrytą ramą edukacji zdrowotnej według MEN jest przyjemność. Przyjemność jest tutaj największą wartością w sferze seksualności. Jest to większa wartość niż rodzina. Seks ma służyć przyjemności. I w imię przyjemności jako ramy należy odrzucić wartość rodziny, bo rodzina w tym momencie, małżeństwo, dzieci, jawią się jako opresja, jako niepotrzebny balast, jako ograniczenie” – mówił dr Barciński.

Zwrócił uwagę, że MEN chce skasować wzorzec afirmacji płodności i w nowej podstawie programowej zawarł przekaz że poczęcie dziecka to zagrożenie, dziecko to niebezpieczeństwo i są sposoby, żeby się przed tym ustrzec. MEN planuje kasację wzorca prawidłowej identyfikacji z własną płcią i promocję wzorca podważenia akceptacji własnej płci. Zgodnie z nowym wzorcem, nie ma wizji stawania się kobietą, stawania się mężczyzną. „MEN proponuje koncepcję płci opartej na odczuciu, jest to koncepcja płci zakorzenionej tylko w kulturze, bez zakorzenienia w biologii” – zauważa prelegent.

Dr Zbigniew Barciński – pedagog i publicysta, specjalizujący się w edukacji religijnej oraz problematyce rodziny i wychowania. Jest prezesem Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, organizacji skupiającej nauczycieli i wychowawców zaangażowanych w edukację chrześcijańską.

godz. 12:30

„Obowiązkowa edukacja seksualna, a prawa wychowawcze rodziców” przedstawił mec. Marek Puzio z Fundacji Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Mówił o istotnym naruszeniu przez MEN konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Treści zawarte w projektach rozporządzeń określających podstawę programową edukacji zdrowotnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wykraczają poza tematykę zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, a wchodzą w obszar wychowania, który w pierwszej kolejności leży w domenie rodziców. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 48 ust. 1 stanowi o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami: „rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami”.

Zaapelował do rodziców, by angażowali się w pracę szkolnych rad rodziców, które mają szerokie kompetencje i mogą mieć wpływ na treści przekazywane dzieciom.

Marek Puzio – prawnik i działacz społeczny, zaangażowany w inicjatywy mające na celu ochronę dzieci przed nieodpowiednimi treściami seksualnymi. Jest związany z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, gdzie pełni rolę mecenasa. W ramach swojej działalności promuje program „Chrońmy Dzieci”, który ma na celu edukację i ochronę najmłodszych przed wczesną seksualizacją.

godz. 13:00 przerwa

godz. 13:30

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł prezes Instytutu Analiz Płci i Seksualności „Ona i On” w referacie „Edukacja seksualna – tak, ale jak?” odniosła się do jej formuły.

Prelegentka zaczęła swój wykład od stwierdzenia, że przedmiot „Edukacja zdrowotna” nie wpływa na zdrowie seksualne. Przedmiot zostaje wprowadzany bez wcześniejszych analiz, za to z odrzuceniem norm.

Wskazała na brak w projekcie MON kompleksowej edukacji seksualnej, przemilcza wiele faktów związanych ze zdrowiem. Pomija również skutki demograficzne. Wprowadzenie tego typu standardów niesie ze sobą wiele zagrożeń i to są fakty. Nie pozwólmy w Polsce wprowadzić ideologii, która zniszczy nasze dziedzictwo społeczne, kulturowe i chrześcijańskie.

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł – psycholog, doradca chrześcijański i publicystka, zaangażowana w kwestie związane z edukacją seksualną oraz problematyką tożsamości płciowej. Pełni funkcję wiceprezesa Fundacji Instytut Analiz Płci i Seksualności „Ona i On”, gdzie zajmuje się badaniami oraz działalnością edukacyjną w obszarze seksualności człowieka.

Zwieńczeniem prelekcji była projekcja filmu „To nic takiego”, którego autorką scenariusza i współreżyserem jest Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

godz. 14.20

Dyskusja z udziałem uczestników konferencji i zaproszonych gości.

godz.14:30

Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność podziękował wszystkim, dzięki którym konferencja mogła zostać zorganizowana.