W imieniu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apelujemy do członków NSZZ „Solidarność”, krwiodawców i wszystkich ludzi dobrej woli o przyłączenie się do sierpniowej akcji charytatywnej i podzielenie się z osobami najbardziej potrzebującymi swoim najcenniejszym darem – własną krwią.

Z ramienia Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” akcję organizuje Joanna Stopyra, kierownik ds. rozwoju związku. Kontakt: tel.501791555, e-mail: kr.rzesz@gmail.com

Krew możesz oddać od poniedziałku do piątku w siedzibie RCKiK w Rzeszowie oraz Oddziałach RCKiK w Mielcu i Leżajsku.
Poinformuj punt poboru, że oddajesz ją w ramach akcji charytatywnej „Solidarności” i odbierz upominek.

Media o naszej akcji

TVP # Rzeszów

"Dołącz do akcji honorowego krwiodawstwa z NSZZ „Solidarność” Rzeszów i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa! Podziel się krwią - najcenniejszym darem i pomóż potrzebującym. Obejrzyj nasze wideo na nowiny24 i zobacz, jak możesz uratować życie. Razem tworzymy siłę, która ratuje!"

czytajrzeszow.pl

Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie zachęcają do udziału w sierpniowej akcji charytatywnej - oddawania krwi. Możliwość oddania krwi jest od poniedziałku do piątku w RCKiK Rzeszów, Mielec, Leżajsk. Informując o udziale w akcji „Solidarności”, odbierzesz upominek.

Nowiny 24

NSZZ „Solidarność” na Podkarpaciu, aktywizuje w sierpniu akcję honorowego krwiodawstwa w Rzeszowie, Mielcu, i Leżajsku, aby przeciwdziałać sezonowemu spadkowi liczby dawców krwi. Rozpoczęta w 2006 roku inicjatywa podkreśla potrzebę krwi, zwłaszcza rzadkich grup, jak AB Rh minus, w wakacje. Udział w akcji, jak podkreślają dawcy, to cenny gest solidarności i wsparcia dla potrzebujących.

Przywileje honorowych dawców

Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie, honorowo – nieodpłatnie krew otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”.
Honorowemu Dawcy Krwi poza tytułem i legitymacją przysługuje:

  • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (czekolady); – bezpłatne wyniki badań diagnostycznych (grupa krwi, morfologia, badania markerów czynników zakaźnych przenoszonych przez krew) – wyniki badań można odebrać po 7 dniach od oddania krwi lub jej składników;
  • karta identyfikacyjna grupy krwi (po co najmniej trzykrotnym oddaniu krwi);
  • ulga podatkowa – odliczenie wartości oddanej krwi i jej składników od dochodu;
  • 2 dni wolnego od nauki lub pracy – w dniu oddania krwi lub jej składników oraz w dniu następującym po nim. W przypadku niezakwalifikowania się do oddania krwi lub w przypadku zgłoszenia się na badania kontrolne dzień wolny nie przysługuje, wydawane jest wówczas zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub w szkole na czas określony. – zwrot kosztów zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
  • zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi (RCKiK lub TO).

Co jeść przed oddaniem krwi

  1. Zwiększ spożycie wody, unikaj alkoholu przed oddaniem krwi.
  2. Jedz pokarmy bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, fasola, czy szpinak, dla utrzymania poziomu hemoglobiny.
  3. Spożywaj witaminę C z owoców i warzyw, aby wspomóc absorpcję żelaza.
  4. Unikaj tłustych potraw, które mogą wpłynąć na jakość krwi.
  5. Zjedz zrównoważony posiłek około 2-3 godziny przed donacją, nie na pusty żołądek.
  6. Ogranicz tłuszcze nasycone i cholesterol w dniu oddawania krwi.

Czego nie jeść przed oddaniem krwi

  1. Unikaj tłustych potraw, które mogą utrudnić analizę krwi.
  2. Ogranicz żelazo bezpośrednio przed donacją.
  3. Zmniejsz spożycie kofeiny dla uniknięcia dehydratacji.
  4. Nie pij alkoholu na 24h przed oddaniem krwi.
  5. Uwzględnij leki, szczególnie te wpływające na krzepliwość krwi.

Pamiętaj, że przed oddaniem krwi ważne jest, aby być dobrze nawodnionym i spożyć zdrowy posiłek. Jeśli masz wątpliwości dotyczące diety przed donacją, skonsultuj się z personelem medycznym w punkcie krwiodawstwa.

Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” został ustanowiony przez XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność (Uchwała nr 12/2008) w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

Włączając się w sierpniową akcję budujemy wspaniały pomnik naszego rodaka i wypełniamy Jego testament zawarty w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jak przygotować się do oddania krwi i jej składników?

  • bądź wyspanym
  • w ciągu dwóch dni poprzedzającej oddanie krwi wypij około 2 l płynów
  • unikaj tłustych potraw
  • zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy posiłek 2 godziny przed oddaniem krwi
  • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania
  • nie pal bezpośrednio przed oddaniem papierosów
  • minimum 24 h przed oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu
  • nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój

Jak długo trwa donacja?

Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie od 2 godzin.

A co robić po oddaniu krwi?

Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.

Honorowe krwiodawstwo