Jak skutecznie organizować Związek Zawodowy?

1. Poznaj swoje prawa

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zrozumienie praw pracowniczych i związkowych. Zapoznaj się z przepisami prawa pracy oraz prawem związkowym, aby wiedzieć, jakie masz możliwości i jakie są obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców.

2. Zgromadź zainteresowanych

Porozmawiaj z kolegami z pracy, aby zrozumieć wspólne problemy i potrzeby. To ludzie tworzą związek, więc zbierz grupę zaangażowanych i zmotywowanych osób.

3. Skontaktuj się z NSZZ „Solidarność”

Jeżeli w Twoim miejscu pracy nie ma jeszcze związku, skontaktuj się z najbliższym oddziałem NSZZ „Solidarność”. Oferują oni wsparcie, doradztwo i mogą przeprowadzić przez cały proces zakładania związku.

4. Zorganizuj zebranie założycielskie

To ważne wydarzenie, na którym wypełnicie deklaracje członkowskie i wybierzecie reprezentantów. Pamiętajcie, by odbyło się ono poza miejscem pracy, aby uniknąć nacisków.

5. Wypełnij niezbędne dokumenty

Od Deklaracji członkowskiej, przez wniosek o zarejestrowanie związku, aż po regulaminy – wszystkie dokumenty są kluczowe dla legalnego funkcjonowania i uznania związku.

6. Działajcie razem

Po założeniu związku, najważniejsze jest wspólne działanie. Czy to negocjacje, organizowanie szkoleń czy działania charytatywne – każdy wkład ma znaczenie.

Zapraszamy do dołączenia do społeczności NSZZ „Solidarność” i działania na rzecz lepszego jutra dla wszystkich pracowników. Razem możemy więcej!