41. Pielgrzymka Ludzi Pracy
Zakończyła się doroczna Pielgrzymka Ludzi Pracy, powstała 41 lat temu z inicjatywy ks. Jerzego Popiełuszki, który w maju 1982 r. poprowadził na Jasną Górę robotników Huty Warszawa. W tym roku pod hasłem „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać, modlili się ludzie Solidarności z całej Polski, na czele z liderem Solidarności Piotrem Dudą.
Region Rzeszowski reprezentowali związkowcy z wielu zakładów pracy oraz Przewodniczący z Oddziałów NSZZ Solidarność Naszego Regionu. Pierwszą częścią pielgrzymki było zwiedzanie opactwa benedyktynów w Tyńcu, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie.
- Wybiła godzina 17, a zatem możemy rozpocząć to nasze świętowanie – powiedział ks. dr Stanisław Puchała, który prowadził modlitwę przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Głównym punktem pielgrzymki była msza św. z homilią ks. abp. Adriana Galbasa, który przytoczył m.in. słowa JP II sprzed 40 lat :
Praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli jednakże tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść (). Praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka. Na tym opiera się też godność pracy, która winna być uszanowana bez względu na to, jaką pracę człowiek wykonuje – ważne jest, że wykonuje ją człowiek (). Ważne jest także to, że człowiek wykonuje pracę dla kogoś, dla drugich.
Z kolei przewodniczący KK Piotr Duda mówił m.in.:
Przybyliśmy tutaj, aby dziękować Jasnogórskiej Pani za całoroczną opiekę nad ludźmi pracy, za bezpieczną pracę, za godną pracę, za podmiotowość ludzkiej pracy w zakładzie pracy. Dzisiaj na Jasną Górę przybyliśmy pod pięknym zawołaniem: „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”. To słowa zawołania, które niósł przez całe swoje życie ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jakże te słowa są na czasie. Wokół nas tyle zła. I niejednokrotnie tak jest nam ciężko, dlatego jesteśmy tu dzisiaj u stóp Jasnogórskiej Pani prosić o to, aby nam pomogła.
I kontynuował :
- Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem. Człowiekiem, a nie narzędziem w pracy. O tym mówił podczas pierwszej pielgrzymki ksiądz Jerzy Popiełuszko. Nie pozwólcie na to, abyście się stali narzędziem w pracy. Tam i dzisiaj nie mogło tutaj zabraknąć solidarności tej solidarności międzyludzkiej, ale przede wszystkim silnego, niezależnego związku zawodowego, który dba o te interesy pracownicze
Na koniec zaznaczył też, cytując Patrona Solidarności:
„Prawda jest niezmienna. Prawdy nie można zniszczyć tą lub inną decyzją, tą lub inną ustawą”.
I dodał:
Powiem bardziej dosadnie: Nigdy kłamstwo nie zwycięży prawdy. Żaden briefing prasowy tego lub innego polityka nie zwycięży prawdy! My wiemy, jaka jest prawda i tą prawdę pokażemy przy najbliższych wyborach parlamentarnych.
Odniósł się też do referendum:
- To wielki dzień, o to walczyła Solidarność – o demokrację. W tym dniu to my przejmujemy władzę, nie pan prezydent, nie pan premier, nie ministrowie. To my, obywatele mamy w tym dniu władzę, a dodatkowo jeszcze dojdzie na możliwość wypowiedzenia się w referendum. Tak bardzo ważnym dla nas, gdzie w tej sprawie zebraliśmy ponad 3 miliony podpisów w 2012 roku. Nie dość, że to my w tym dniu wybierzemy kolejne władze, to jeszcze nakreśliliśmy i kierunki ich działania. Cóż, może być piękniejszego, jak nie taka forma najwyższa naszej demokracji.