Cykl spotkań z s. Krystyną Włodarską, świadkiem życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Siostra Krystyna Włodarska

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność ogłosiła rok 2024 Rokiem bł. Jerzego Popiełuszki, aby uczcić 40. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci. W związku z tym wydarzeniem Region Rzeszowski miał zaszczyt gościć Siostrę Krystynę Włodarską ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Łodzi, na zaproszenie NSZZ Solidarność. Siostra Krystyna będąca świadkiem życia bł. Jerzego Popiełuszki, miała okazję spotkać się z młodzieżą i dorosłymi, aby podzielić się swoim osobistymi doświadczeniami związanymi z Patronem Solidarności. 

Podczas przeprowadzonych spotkań w kościele pw. Matki Bożej Saletyńśkiej w Rzeszowie,  w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nockowej, w parafii pw. św. Stanisława BM w Dobrzechowie, z młodzieżą i seniorami w Klubie Seniora w MDK w Sędziszowie Młp., w Gminnym Domu Kultury w Wiercanach oraz Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie – Siostra Krystyna wspominała ks. Jerzego Popiełuszkę jako człowieka o niezwykłej prostocie i dobroci, szlachetności i odwadze. Jej wspomnienia dotyczyły też opiekuna duchowego młodego ks. Jerzego – ks. prałata Teofila Boguckiego, który od początku wspierał wielkiego duszpasterza ludzi pracy, zaś pełne żarliwości kazania na mszach św. za Ojczyznę przyczyniły się nie tylko do odnowy  siły i ducha narodu ale dały też odwagę ks. Popiełuszce i ugruntowały  jego oddanie dla sprawy Solidarności.

Spotkania z Siostrą Krystyną były niezwykle ważne, ponieważ przypomniały nam o wartościach, które legły u podstaw ruchu Solidarności. Jej wspomnienia stanowiły inspirację dla wszystkich obecnych, zarówno dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych. Dzięki takim wydarzeniom możemy jeszcze bardziej zbliżyć się do historii ruchu Solidarności i zdobyć głębsze zrozumienie dla jego idei.

Dziękujemy Siostrze Krystynie za jej obecność i dzielenie się wspomnieniami. Jej wizyta była nie tylko okazją do odkrywania historii, ale także do refleksji nad naszym własnym zaangażowaniem społecznym i solidarnością wobec innych. 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, dzięki którym nasze środowisko mogło na spotkaniach z Siostrą Krystyną tak wiele skorzystać, czyli Joannie Stopyrze  z Działu Rozwoju Związku, Agacie Dryji z Oświaty „S” w Iwierzycach, Bernadecie Frysztak z Oświaty „S” w Sędziszowie Młp., siostrze Barbarze Szelidze z Ochronki SNMP w Ropczycach, ks. Grzegorzowi z parafii pw. bł. ks. Popiełuszki w Rzeszowie oraz Annie Dziadek z Oddziału „S” w Strzyżowie.