Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z dnia 31 marca 2022 roku ws. niezwłocznego usunięcia z terenu Rzeszowa pomników upamiętniających zbrodnicza Armię Czerwoną

Chociaż upłynęły już dwadzieścia dwa lata od chwili oficjalnego przekształcenia się, utworzonego przez sowieckich pseudo-wyzwolicieli państwa wasalnego pod nazwą Polska Rzeczpospolita Ludowa, w suwerenne państwo, to jednak na ziemiach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej pozostaje wciąż zbyt wiele pomników upamiętniających sowieckich najeźdźców i współuczestniczących w ich zbrodniach polskich komunistów. W samym tylko Rzeszowie stoją nadal dwa takie pomniki: „Wdzięczności Armii Czerwonej” i „Czynu Rewolucyjnego”.

Upłynęły też cztery lata od wystosowania przez nasze Stowarzyszenie stanowiska, w którym domagaliśmy się usunięcia z terenu Rzeszowa pomnika „Czynu Rewolucyjnego”, zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Jednak wspomniany monument, podobnie jak pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej”, stoją nadal, hańbiąc tym i szpecąc nasze miasto, a zarazem zakłamując prawdę o tamtych zbrodniczych czasach. Ponawiamy zatem nasze żądanie niezwłocznego usunięcia
obu tych pomników.
Jak najszybsze wyeliminowanie ich z przestrzeni miejskiej oraz medialnej Rzeszowa nabrało dziś szczególnego znaczenia z uwagi na zbrojną agresję państwa rosyjskiego, mieniącego się bezpośrednim spadkobiercą totalitarnego Związku Sowieckiego, na niepodległą, demokratyczną Ukrainę. Wojska Federacji Rosyjskiej bez żadnego uzasadnienia zajmują tereny sąsiedniego państwa, niszcząc w bezprzykładny sposób jego infrastrukturę i popełniając każdego dnia liczne zbrodnie, z których wiele ma ewidentne znamiona ludobójstwa. Stąd też w całej Polsce spontanicznie usuwane są ostatnie z zachowanych jeszcze upamiętnień sowieckich zbrodniarzy i kolaborujących z nimi polskich komunistów.
Rzeszów nie może pozostać niechlubnym wyjątkiem!
Wzywamy zatem wszystkie organa mogące w tej sprawie podjąć stosowne decyzje o ostateczne usunięcie z przestrzeni publicznej Rzeszowa obu pomników upamiętniających sowieckie zniewolenie i komunistyczne zbrodnie, a do mieszkańców miasta oraz Województwa Podkarpackiego apelujemy o podejmowanie skutecznych form nacisku, by stało się to jak najszybciej.

Zarząd Stowarzyszenia
Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym